ПОРАДИ ЩОДО ОФОРМЛЕННЯ ТА ОСВІТЛЕННЯ СХОДІВ В ПРИВАТНОМУ БУДИНКУ

ПОРАДИ ЩОДО ОФОРМЛЕННЯ ТА ОСВІТЛЕННЯ СХОДІВ В ПРИВАТНОМУ БУДИНКУ

 
В приватному заміському та дачному будівництві вже давно назріла тенденція зводити будинки в два, а то й три поверхи, а в одноповерхових будівлях нерідко облаштовують мансардне приміщення. У будь-якому з цих випадків виникає гостра необхідність в організації сходи, міцним, зносостійким, комфортною, безпечною і при цьому естетичної конструкції, яка буде пов'язувати різні рівні будинку між собою. Існує маса варіантів оформлення сходів в приватному будинку з застосуванням різних матеріалів, рішень і стилів. Захоплюючись естетичної складової, не можна забувати про те, що сходи, перш за все, повинна бути зручна для підйому і спуску.
ступені – обов'язкова частина будь сходів. Складаються з проступи, горизонтальній поверхні, і підсходинки, вертикальної частини, яка служить додатковою опорою. Подступенок в деяких видах сходів може бути відсутнім. Ширина проступи вибирається з врахуванням зручності розміщення на ній ноги (оптимальне значення – 30 см), довжина може коливатися від 90 до 150 см і залежить від багатьох факторів. Висота подступенка, як правило, 15-20 см. Ширина проступи у гвинтових сходах на двох кінцях різна, важливо, щоб у центральній частині цей параметр був не менше 25 см;
опорні балки – елементи, службовці для кріплення ступенів. Для маршових сходів використовуються косоур і тятива. Косоур – монолітна балка, що підтримує щаблі знизу, тятива – торцева балка. Для гвинтових сходів опорним елементом є стовп, до якого кріпляться всі щаблі;
перила забезпечують безпеку пересування по сходах і складаються з балясини та поручні. Балясини виконують роль опор, огорожі та декору.
Класифікувати сходи можна за матеріалом, комплектації, призначенням та іншими параметрами, але найважливішим є поділ за типом конструкції. 
Вибір типу конструкції залежить від власних уподобань, стилістики будинку, а також того місця, яке може бути виділено під сходи.
Маршеві сходи – найбільш поширений і простий в облаштуванні варіант сходів. Являє собою безперервний ряд ступенів від одного поверху до іншого або до сходової площадки. Такі конструкції найбільш точно враховують біомеханіку руху людини, тому вважаються найбільш зручними і безпечними для пересування. Істотний недолік – для їх облаштування потрібно чимало місця, але цей мінус можна перетворити на плюс: простір під сходами можна використовувати з користю.
Маршем називають безперервний ряд сходинок. Рекомендують в одному марші робити не більше 10 ступенів (максимум 17) для забезпечення максимально комфортного підйому і спуску. Якщо ж цього кількості ступенів не вистачає, то краще облаштувати два або більше маршів, а між ними зробити сходовий майданчик: її ширина дорівнює ширині ступенів, а довжина повинна бути кратна кроку. Двох - і тримаршевые сходи будуть займати менше місця, якщо марші будуть розташовані не в одному напрямку, а під кутом.
Залежно від компонування маршові сходи можуть бути:
прямі – зручний і найміцніший варіант;
поворотні не сильно програють в плані зручності, але дозволяють більш раціонально використовувати простір будинку, що дуже важливо, коли воно не в надлишку.
Поворотні сходи діляться на кілька видів:
Г-подібна (четвертьоборотная) з'єднує два сходових маршу під прямим кутом;
П-образна (напівперевертня) передбачає з'єднання маршів під кутом 180 градусів, може бути проміжною (якщо розташовується між поверхами) або поверхової;
3-секційна складається з 3 маршів, які розташовуються під кутом один одному в 90 градусів;
трапецієвидна відрізняється з'єднанням маршів не під прямим кутом. Використовуються у будинках нестандартної планування або при необхідності втілити найсміливішу дизайнерську задумку;
закруглена (криволенейная);
комбінована може включати прольоти, сполучені по-різному.маршеві сходи в будинку 
Якщо під сходиною є подступенок, то сходи називається закритою. Це більш міцні і вселяють відчуття безпеки сходів. Конструкції без підсходинки називаються відкритими: вони більш легкі і візуально не захаращують простір будинку.